Rural Market Маркет
Ogrevno drvo Dab i Buka seceno,cepeno refus! 070/488-968
Prodavam ogrevno drvo Dab i Buka seceni i cepeni refus kako na fotografiite cenata e so vklucen prevoz do vashiot dom!

Drvata se suvi i se prva klasa!

Oglasot vashi za Prilep i Bitola so okolinata!!!

070 208 567
Jufki Tradicionalni Integralni Posni Cokoladni
Kvalitetni jufki prigotveni po stara domasna receptura i vnimatelno kontrolirano susheni pakuvani vo kesi od 400g.

TRADICIONALNI (brasno TIP 400 jajca mleko sol) 80den.

INTEGRALNI (integralno italjansko brasno voda) 80den

POSNI (brasno TIP 400 voda) 60den

COKOLADNI (brasno TIP 400 jajca mleko cokolado) 100den


Dimitar
d_kratovaliev@yahoo.com

070/870-097
Cvekjarnici drveni od sopstveno proizvidstvo
Cvekjarnicite se napraveni so merak od chisto chamovo drvo za dekoracii na saloni ,dukjani i drugi sobni povrshini... tel 075 441 164 Drage majstor
SOARE Подлога за маса/икеа
Карактеристики на производот:
Материјал: воден хиацинт, безбоен лак
Боја: светло кафеава

Димензии на производот:
Дијаметар: 37 см

Димензии на пакувањето:
Висина: 1 см
Дијаметар: 37 см
Бруто тежина: 0,22 кг

ХОУМ МАРКЕТ ДООЕЛ
бул. Илинден бр.160 - Скопје

+389 75 294 772
Se prodava opransko domasno crveno vino od sorta Moldavija
Se prodava domasno organsko, crveno,desertno vino od sorta Moldavija , pakuvano vo sisinja 0,75 ml, proizvedeno 2008, 2010, 2012, 2016 i 2018 godini, kvalitetno, bez nikvakvi himiski dodatoci. Ako kupuvate edna kutija gratic edno sise. Povelite. 078988255, 079284080.

Natalija

079284080
CNICUS BENEDICTUS -BENEKDITANSKI TRN
БИЛНИ КАПКИ -CNICUS BENEDICTUS
Го јакне целиот организам ,го регулира метаболизмот и елиминира штетните материи /детоксикација/на организмот.Против заболувања на желудникот,слезинката, црниот дроб,жолчката,жолтица,гастритис,диспепсија,катар на желудникот и дванаесетпалачното црево,паразити, инфекции на урогениталниот тракт,водена болест,реома,гихт,цревни грчеви и колики, гасови,хемороиди,белодробни и срцеви заболувања,грозница,заболувања на крвта,анемија,холестерол и триглицериди,запира крварења,главоболки,вртоглавици,херпеси,инфлуенца,
женски болести/регулирање на циклус,менструални болки и грчеви,ПМС и сл.,болести на нервите,нервоза,хистерија,несоница,анорексија,
хипохондрија ,меланхолија,кожни заболувања, делува на (E. coli, Proteus, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Brucella, Streptococcus, Klebsiella, Pseudomonas).


Состав
Недоволно проучени горки хетерозиди и горки гликозидно врзани сесквитерпенски лактони (кницин и други), околу 0,3% етерично масло, околу 5% танини,флавоноиди, малку слуз, смола, етерично масло и калциумови и магнезиумови соли.

Употреба
Навистина бенедиктанскиот трн се употребува за лечење на многу болести, но суштината е во тоа што го појачува целиот организам( го поттикнува метаболизмот да функционира што подобро, а со тоа се отстрануваат штетните материи од организмот – детоксикација),
Во прв ред желудникот- го зајакнува желудникот, го поттикнува да работи подобро, го подобрува апетитот, го регулира излачувањето на желудечен сок, гастрит, помага кај диспепсија, преладен желудник, катар на желудникот и на дванаестопалачното црево, хипоацидитет(вишок на желудочна киселина).
Се употребува за лечење на грозница, болести на крвта( ја чисти и ја појачува крвта, анемија, зголемени масти од холестерол и триглицериди, запира крварење).
Болести на срцето – зајакнување на срцето, аритмија, срцев тоник, арцева астма итн.
Болести на дишните органи – астма, катар на белите дробови, бронхиите и дишните патишта, воспаление на грлото и гркланот, воспаление на белите дробови, кашлица.
Кожни болести – акни, чиреви, изгореници, рани, убоди и каснато до отровни животни и инсекти, лупус, оштетена кожа.
Женски болести – закаснета менструација, менструални грчеви, ПМС, воспаление на матката, болки во матката, болни менструации и слично.
Главоболки, вртоглавици,
Болести на цревата – катар, паразити, тегоби кај празнењето на цревата, хемороиди, запек, гасови, разни инфекции, цревни грчеви и колики.
Болести на црниот џигери и жолчката – го подобрува излачувањето на желудочниот сок, ги прочистува жолчните канали, го зајакнува и чисти црниот дроб, помага кај жолтица.
Болести на уринарниот тракт – инфекции.
Водени болести – едеми, вода околу срцето, хидропсија, асцит, водени отоци на зглобовите, го зголемува волуменот на мокрачата.
Реума и гихт – ја отстранува мокрачната киселина и уреата од организмот.
Болести на нервите – хистерија, несоница, слаби нерви, анорексија, напнатост, невроза, хопохондрија,

APIHERBAL PCELARSTVO DABESKI
T.Jovanoski 11, Gostivar

070561835
market