Пребарај
 • Домашни мекици, кифли, пити, банички
  ден.250 (MKD)
  Скопје
  ???? Во пресрет на празничните денови кои следат, посни кифли и салати со вклучена достава
  ????Нарачај на време 070 879 347
  Биди си гостин дома????
  #delivery #domasnosiedomasno #кифли #палачинки #mekici #pitadomasna #недела #testo #домашносиедомашно #baking #домашнијајца #доставадодома #сирењачи #салати #домашникифли #кујнатанамама
  0 0 Коментари 1 Споделувања
  Ве молиме најавете се за да притиснете ми се допаѓа, да споделите и да коментирате!
 • ???? Во пресрет на празничните денови кои следат, посни кифли и салати со вклучена достава
  ????Нарачај на време 070 879 347
  Биди си гостин дома????
  #delivery #domasnosiedomasno #кифли #палачинки #mekici #pitadomasna #недела #testo #домашносиедомашно #baking #домашнијајца #доставадодома #сирењачи #салати #домашникифли #кујнатанамама
  0 0 Коментари 0 Споделувања
  Ве молиме најавете се за да притиснете ми се допаѓа, да споделите и да коментирате!
 • Јаболков оцет – најдобро е диво или непрскано овошје

  Јаболков оцет може да се купи во продавница, но може да се направи дома на прилично едноставен начин. За оваа работа се потребни јаболка, шеќер и вода, како и малку вештина и време.

  Јаболков оцет е целосно природен производ што се создава со процесот на ферментација на јаболко. Како таков е многу здрав. Се користи за подготовка на салати, како додаток на варени јадења или за зачувување на зимска храна.

  Сè на сè, кога е домашно произведено, се e како и се друго, но е далеку поздрава варијанта. Имајќи предвид дека многу витамини, минерали, бета-каротен, калциум, железо, но и ензими и аминокиселини се основните состојки на плодот на ова овошје, тој е екстремно лековит.

  Најдобро е да се прави од диви јаболка

  Може да се направи на многу едноставен начин. Секој што редовно го подготвува во своето домаќинство, тврди дека е најдобро да се користат диви јаболка. Но, бидејќи не се лесно достапни за секого, може да се користат било кои домашни сорти. Оние пак што растат во дворови и градини само под еден услов, да не се прскаат.

  Во првата фаза, шеќерот се претвора во алкохол , а во втората, со понатамошна ферментација, се добива оцет. Со тоа се прави најслаб или помалку кисел оцет во однос на индустрискиот.
  Колку е лесно да се направи овој пијалок, толку е тешко да се најдат диви или потполно непрскани јаболка. Сепак, многумина кои се решени да го направат вистинскиот или органскиот, одат во шума, напуштени овоштарници или грмушки за органско, диво овошје. Токму ваквите јаболка, кои можат да бидат жолти, сочни, зрели, но и мали, трнливи, црвливи, се одлични суровини за јаболков оцет.

  Начин на подготовка

  Плодовите се мијат, се чистат, а потоа се сецкаат ситно или се мелат и се ставаат во големи стаклени тегли. Потоа се додава вода така што јаболките лебдат во неа, односно во тегла со вкупна маса од ¾ јаболка и ¼ вода.

  Треба да се внимава садовите да не се полни. Со движење на ферментација, ако нема место во нив, течноста може да зоврие.

  Заради ферментација, потребно е да се додаде шеќер, најчесто од трска или кафеав. Избегнувајте бел, 200 грама на пет килограми исчистени јаболка. Се покриваат теглите со газа или крпа и ги “заборавате”. Тогаш природниот проток започнува полека сам по себе процес на ферментација.

  Колку ќе трае, зависи од топлината. Ферментацијата е завршена кога јаболката паѓа на дното, а течноста или оцетот малку се расчистува, а за мирисот може да се процени кога ќе се заврши.
  Тоа е малку подолг период, така што по три до четири месеци стоење, и бидејќи е направен оцет, се отстранува габата што се формира на површината, што е сосема природно, се цеди течноста преку газа во стаклени шишиња.

  Вака подготвениот јаболков оцет може да се користи веднаш по цедењето, но треба да се чува на темно и ладно место затоа што е проследено со фаза на стареење, што ќе му даде подобар вкус и мирис.

  https://zemjodelie.mk/
  0 0 Коментари 0 Споделувања
  Ве молиме најавете се за да притиснете ми се допаѓа, да споделите и да коментирате!
 • Црн Корен За Дијабетичари

  Црниот корен е дива, двегодишна билка која расте со задебелен корен, кафеава боја, исклучително богата со витамини и минерали. По потекло е од Шпанија, a сега се одгледува во Белгија, Германија и Холандија. Денес, црниот корен е скоро заборавено, но во средниот век, бил многу ценет со неговиот медицински ефект. Користен е како природен анестетик, лек за смирување на желудникот, за лекување на настинки, епилепсија и ублажување на ефектите од каснување на змија (на кое и го должи своето второ име – змија од корен).

  Црн корен, лат. Scorzonera hispanica, позната и како црна мулета или шпанска змија. Штета е што не е почеста на чинијата бидејќи е супериорен извор на разни хранливи материи. Има вкус сличен на многу попопуларниот и скап аспарагус и е лесен за одгледување. Црниот корен е еден од најдобрите извори на инсулин што го прави погоден за дијабетичари. Тоа е еден вид пробиотични влакна и носи бројни здравствени придобивки, од кои повеќето се поврзани со влијанието врз растот на корисни бактерии во човечкото тело.

  Штетната активност на оксидативниот стрес исто така се намалува а се зголемува отпорноста кон слободни радикали. Се сее во пролет, до длабочина од 3-4 см. Ако растат мали количини за свои потреби, каде коренот ќе се отстрани рачно, оптималното растојание за садење е 25 см. Меѓутоа, ако планирате механизирана екстракција, тогаш растојанието е малку поголемо, 35-45 см. Користејќи добро квалитетно семе, добро ртење, ќе ви требаат 12-14 кг семе на 1 ха. Треба да се внимава со саден материјал, бидејќи семето е чувствително и задржува ртење само една година.

  Сите делови на ова растение се користат во кулинарските уметности. Младите стебла се користат свежи и подготвени како аспарагус, при подготовка на салати, но самиот корен е најчесто користен. Може да се готви, зготви или пече, како и друг зеленчук богат со скроб. Пред подготовката, коренот мора да се излупи и да се стави во вода со неколку капки оцет или лимон, за да не потемни.

  „Современо Земјоделство“
  0 0 Коментари 0 Споделувања
  Ве молиме најавете се за да притиснете ми се допаѓа, да споделите и да коментирате!
 • Domasni kifli po naracka
  ден.1 (MKD)
  Ѓорче Петров
  Цена: По Договор


  Правиме разновидни вкусни домашни кифли и салати (руска, француска...) со квалитетни состојки, изработени со љубов за вашите семејни прослави!

  Телефон за информации и нарачки: 070-243-133

  0 0 Коментари 0 Споделувања
  Ве молиме најавете се за да притиснете ми се допаѓа, да споделите и да коментирате!
 • Кетеринг услуги Одисеја 076210032
  ден.1 (MKD)
  Скопје Општина Аеродром
  Цена: 400 МКД

  Почитувани,
  Ресторан Одисеја врши кетеринг услуги по цена од 400 ден. по особа.

  ☆☆ МЕНИ 400 ден ☆☆

  Свежи салати

  Крем салати: пилешка, француска

  Повеќе видови на Канапеи : со печеница,кулен,свински врат,зеленчук,млечни производи

  Ордевер топол: поховани зденки,велшки крокети,поховани тиквички,пирошки.

  Ордевер ладен :
  Свински врат,печеница,кулен,свинска шунка,пилешки гради,кравји кашкавал,овчо сирење, урнебес салата, ладни увијачи (со печеница,свински врат, кулен)

  Месо на боцка: бомбици,мини ражничи,пилешки ролат со зеленчук, пилешки прсти.

  Лиснати кифли

  * Достава,декорација,сервирање прибор,собирање и пакување на храната се вклучени во цената.

  * Изнајмување келнер - 700 ден/3 часа, секој нареден час 200 ден.

  *Можност за изнајмување на конопои, маси и столови.

  * Напомена : кетерингот се прави за најмалку 20 особи, а највеќе 120 особи.

  Тел. за контакт: 076-210-032

  Повелете ве очекуваме !


  Odiseja

  076210032
  0 0 Коментари 0 Споделувања
  Ве молиме најавете се за да притиснете ми се допаѓа, да споделите и да коментирате!
 • природен јаболков оцет priroden jabolkov ocet
  ден.1 (MKD)
  Prilep
  Цена: 50 МКД
  Цената е фиксна

  природен јаболков оцет од диви јаболка приготвен по традиционален рецепт. Квалитетот е одобрен од ЈЗУ Центар за јавно здравје Битола. Јаболковиот оцет има лековити својства и има широка примена. Се применува како додаток во јадења, салати, се применува за слабеење, прочистување на организмот, кај настинки, грип и воспаление на синуси, изгореници, алергии итн. Доколку сте заинтересирани за големи количини слободно контактирајте не за големопродажна цена.


  kiko

  075921424
  0 0 Коментари 0 Споделувања
  Ве молиме најавете се за да притиснете ми се допаѓа, да споделите и да коментирате!
 • природен јаболков оцет priroden jabolkov ocet
  ден.1 (MKD)
  Prilep
  Цена: 50 МКД
  Цената е фиксна
  природен јаболков оцет од диви јаболка приготвен по традиционален рецепт. Квалитетот е одобрен од ЈЗУ Центар за јавно здравје Битола. Јаболковиот оцет има лековити својства и има широка примена. Се применува како додаток во јадења, салати, се применува за слабеење, прочистување на организмот, кај настинки, грип и воспаление на синуси, изгореници, алергии итн. Доколку сте заинтересирани за големи количини слободно контактирајте не за големопродажна цена.
  kiko

  075921424
  0 0 Коментари 0 Споделувања
  Ве молиме најавете се за да притиснете ми се допаѓа, да споделите и да коментирате!
 • природен јаболков оцет priroden jabolkov ocet
  ден.1 (MKD)
  Цена: 50 МКД
  Цената е фиксна

  природен јаболков оцет од диви јаболка приготвен по традиционален рецепт. Квалитетот е одобрен од ЈЗУ Центар за јавно здравје Битола. Јаболковиот оцет има лековити својства и има широка примена. Се применува како додаток во јадења, салати, се применува за слабеење, прочистување на организмот, кај настинки, грип и воспаление на синуси, изгореници, алергии итн. Доколку сте заинтересирани за големи количини слободно контактирајте не за големопродажна цена.

  kiko

  075921424
  0 0 Коментари 0 Споделувања
  Ве молиме најавете се за да притиснете ми се допаѓа, да споделите и да коментирате!

Нема резултати за прикажување

Нема резултати за прикажување

Нема резултати за прикажување

Нема резултати за прикажување

market